Рекорди України PDF Друк

Перша бібліотека

Перша бібліотека в Україні була заснована в Києві 1037 року київським князем Ярославом Мудрим. Про це залишив запис літописець Нестор. Вважається, що це була найбільша бібліотека    Європи в ті часи.

 

Перша академія

Києво-Могилянська академія - преший вищий навчальний заклад Європи, видатний просвітницький і культурний центр України. Створена 1632 р., названа на честь свого засновника / проректора митрополита Петра Могили. Академія (колегія) стала одним із центрів боротьби проти національного і соц.гніту українського народу.Курс навчання тривав 12 років.Навчаася молодь всіх соціального гніту українського народу. Курс навчання тривав 12 років. Навчалася молодь всіх соціальних станів. Проіснувала академія до 1817року. Відроджено в 1992 р. До 1701 р цей заклад звався коллегіумом.

Греко-словяно-латинська колегія - перша українська школа вищого типу заснована біля 1756 року в м.Острог. Існувала до 1636 року. Перша братська школа в Україні заснована 1585 року. діячами Львівського братства у Львові.

Навчання велося українською літературною мовою того часу. Навчалися діти бідних і багатих громадян. Предмети: грецька, латина, старо-слов'янська мови, граматика, риторика, поетика, елементи філософії, богослов'я. Існувало до 80-хх років XVIIIст. Київська братська школа заснована 1635 року. Луцька братська школа 1620 р. та ін. Глухівська школа співу - перша в Україні й Росії  така школа відкрита 1738р. в м.Глухові. Існувала до 60-х років XVIII ст. Тут вчили співу, гри по нотах на скрипці і бандурі.

Перший університет

Львівський університет (нині імені І.Я.Франка) заснований у 1661 році - перший університет на території сучасної України.Спочатку тут були 4 факультети:медичний, філософський, юридичний,теологічний.

В 1805 р. відкритий Харківський університет, 1820 р. - Ніжинський ліцей, 1884 р. - Київський університет, 1865 р. - Новоросійський університет в Одесі, Чернівецький університет - 1875р. Слід мати на увазі, що Києво-Могилянська академія теж давала вищу освіту.

Перша цегла

Цеглу почали виготовляти  В Києвській Русі в XІ ст.  За формою вона нагадувала сучасну цеглу і назву мала особливу — "плінфа". Майстри Києва, Чернігова випікали пласку схожу на плитку цеглу і будували з неї камяні споруди, в тому числі і величний храм - Софіївський Собор у Києві.

Найдавніша: дорога і залізниця.

Найдавніша в Східній Європі, дорога з твердим покриттям знайдена археологами України в Запорізьких степах. Це викладенна камінням дорога завширшии 8 метрів. Перша залізниця на українських землях - лінія Перемишль - Львів (1861р.)


Перший міст

Перший міст був збудований через дніпро у Києві ще за Володимира Мономаха. Це був дерев'яний накладний міст. Про це є історичні свідчення.


Перша аптека

Перша аптека в Україні зявилася у Львові XV ст. це одна з перших аптек у Східній Європі .

Перша друкована книга

Перша друкована книжка українця була видана 1483 року. Видав її вчений Юрій Дрогобич в Італії.

Слід вважати, що саме 1493-й рік (а це на 83 роки раніше появи "Аостола" Івана Федорова) став початком україномовного книгодрукування. 1491 року у Кракові Швайпольт Фіоль видав книгу "Часослов" та "Осмогласник" . У післямовах книг вжито українську мову.  Цікаво що у Львові  Степан Дропан відкрив друкарню 1490 року.  Перші ж книги видані сучасною українською мовою були "Енеїда" І.Котляревського (1798р.), "Українські народні думи" М.Максимовича (1834 р.) та "Кобзар" Т.Шевченка (1840р.)

 
Как создать школьный сайт.